Společnost HPE uvedla na trh novou řadu bezdrátových přístupových bodů HPE Aruba Networking 730 AP. Jedná se o první vlaštovku v rámci Wi-Fi 7 portfolia. Nejmodernější Wi-Fi přírůstek zapadá do aktuálního trendu poskytování vysokokapacitního bezdrátového připojení. Ruku v ruce s sebou přináší zlepšení bezpečnosti, zpřesnění Wi-Fi lokalizačních služeb a řeší výzvy s narůstajícím počtem IoT zařízení a zpracováním velkého objemu dat pro umělou inteligenci a strojové učení.
Rozhodně není novinkou, že HPE přístupové body patří k prvním na trhu v oblasti enteprise-grade, které mají plnohodnotnou Wi-Fi Alliance certifikaci. Výjimka se nekoná ani v tomto případě a HW je plně ready k certifikaci, jakmile bude dokončen již jen formální proces ratifikace Wi-Fi 7. Navíc, HPE přístupové body v mnohém povinné požadavky standardu překračují a nabízí celou řadu funkcí a technologií navrch.
Co se samotné Wi-Fi týče, nová Wi-Fi 7 (802.11be) přináší řadu vylepšení, díky kterým jsou přístupové body, ve srovnání s předchozí generací, opět o řádný skok rychlejší a výkonnější. Na 6GHz pásmo jsme si již pomalu zvykli, známe ho z Wi-Fi 6E. Pro Wi-Fi 7 je nyní mandatorní a máme možnost v něm nově využít až 320 MHz kanálů. Spolu s 4K QAM modulací, až 16 spatial streamy a podporou Multi-link Operation (MLO) šplhá maximální teoretická propustnost na klienta až k 46 Gbps. I proto nese nový standard označení extrémně vysoké propustnosti (EHT – Extreme High Throughput). Vzhledem k tomu, že podporu 16 spatial streamů prakticky neuvidíme a že valná většina mobilních klientů má podporu pouze 2 spatial streamů, budeme se s maximální teoretickou data rate na klienta pohybovat někde okolo 5,8 Gbps. I tak se ale jedná o více než dvojnásobný nárůst oproti Wi-Fi 6E.
Flexibilní rádia s patentovanou filtrací
Nové HPE Aruba Networking přístupové body zdědily po svých Wi-Fi 6E předchůdcích patentovanou technologii Ultra Tri-band Filtering (UTB), tzn. kombinaci HW a SW filtrů, které eliminují rušení mezi 5 GHz a 6 GHz pásmy a umožňují jejich neomezené využití v rámci jednoho přístupového bodu. Flexibilní rádia v případě tří rádiové řady AP 730 nabízejí i možnost konfigurace v dual 5 GHz nebo dual 6 GHz režimu.
Lepší bezpečnost
Silné šifrování a autentizace s WPA3 a Enhanced Open je na straně Wi-Fi samozřejmostí. Ostatně, jedná se z pohledu standardu o mandatorní požadavek. Na druhé straně, podpora MACsec rozšiřuje šifrování provozu i na drátové připojení samotného AP. L7 aplikační firewall a podporu dynamické segmentace na základě rolí oceníte pro precizní kontrolu přístupu uživatelů i IoT zařízení.
Podpora pro IoT
S integrovanými Bluetooth 6 a Zigbee rádii a podporou až dvou USB portů není potřeba budovat dedikované sítě pro IoT provoz. Díky navýšením paměťových zdrojů v AP mohou být navíc některá IoT data zpracovávána lokálně přímo v přístupovém bodě pro rychlejší odezvu.
Precizní Wi-Fi lokalizace
S novými technologiemi, jako je integrovaný GPS přijímač přímo v AP a Fine Time Measurement (FTM), umí přístupové body samy určovat svoji polohu i polohu klientů. Vše v reálném čase a s přesností na 1 m. Vaše Wi-Fi síť tak může současně poskytovat řadu lokačních služeb v podobě indoor navigace, sledování fyzického majetku (asset tracking) nebo prezenční analýzy.
Řada přístupových bodů HPE Aruba Networking 730 AP je globálně dostupná od července 2024 v podobě dvou modelů. AP-735 s integrovanými všesměrovými anténami a AP-734 s možností připojení externích antén. Tyto 2x2:2 midrange přístupové body přicházejí v základu s limitovanou doživotní zárukou. Jak je u HPE zvykem, bude v brzké době následovat uvedení vlajkové lodě v podobě high-end řady 750 AP a v delším výhledu se jistě dočkáme i základní, cenově dostupné řady 710 AP. Centrální správa nových Wi-Fi 7 přístupových bodů je možná skrze nástroj HPE Aruba Networking Central, který je dostupný jako subskripce (SaaS) nebo je součástí HPE GreenLake platformy (NaaS).
Co si přečíst i toto?
Třiadvacet let platila v české IT distribuci jednoduchá rovnice. Jan Rosenbaum rovná se stoprocentní péče o značku Hewlett Packard Enterprise. Společná jízda začala v červnu roku 1999 v M.S.D., dalších osm let fungovala pod vlajkou Servodata, sedm let pokračovala v Avnetu a navázalo dalších sedm let v TD SYNNEX. Skončila symbolicky třiadvacítkou.
Ve speciálním letním vydání magazínu ChannelWorld vyšla reportáž o TD SYNNEX a o tom, co všechno se děje na pozadí procesu od online objednávky přes její zpracování, vyskladnění až po dodání zákazníkovi.
Každou firemní IT infrastrukturu potřebujeme řídit a monitorovat. Jedině s kvalitními management nástroji můžete sledovat výkon celého systému, aktualizovat jej, diagnostikovat a opravovat problémy. Je celkem jedno, zda máte architekturu on-premise, hybridní nebo dokonce celou v cloudu. Management představuje klíč.