
Tomáše Kubáta netřeba IT komunitě dlouze představovat. Nejenže posledních patnáct let šéfoval infrastrukturní divizi Hewlett Packard Enterprise (HPE) v České republice, ale čas od času si na akcích či konferencích střihnul také roli moderátora – pohotového, vtipného, schopného vysvětlovat složité věci jednoduše. Když před vás usedne jako nový CEO české pobočky, je také takový. Jen o poznání pečlivěji volí slova. Přece jen šestnáct let platilo, že hlavní tváří HPE byl Jan Kameníček. Ale ten se s koncem minulého roku rozhodl odejít do důchodu, a logická volba padla právě na Tomáše Kubáta, který jej v čele úspěšné pobočky nahradil.
V Hewlett Packard, potažmo v Hewlett Packard Enterprise, jste s krátkou přestávkou třicet let. Přesto stát v jejím čele musí být o řád větší zodpovědnost a o kus rychlejší kolotoč. Nebo se pletu?
Mám toho víc, než jsem míval, ale to není žádné překvapení. Svému předchůdci Honzovi Kameníčkovi jsem byl docela blízko, proto jsem měl dobrou představu, čím se zabýval, jak funguje firma a jaký je její každodenní chod. Na druhou stranu teprve realita vám ukáže, co to doopravdy znamená.
Co to tedy znamená?
Šéf firmy se samozřejmě musí starat o její obchodní výsledky, o správné nastavení strategie, o to, aby tým byl fungující a motivovaný a o řadu dalších věcí. Zároveň jste však ve funkci šéfa takovým trychtýřem na potíže. Dokud všechno běží správně, nikdo vás skoro nepotřebuje – tu podepsat smlouvu, tu promluvit se zákazníkem. Ale ve chvíli, kdy se něco zadrhne, začnou vás zvát na schůzky a očekávají akce a řešení. (usmívá se)
České pobočce se v posledních letech daří. Dělá zajímavé projekty, hlásí dobré ekonomické výsledky, tým působí sehraně i jednotně. Přesto máte určitě představu, kam se dál posouvat, co případně upravovat…
Jsme v dobré kondici, co se týká nastavení týmu, motivace lidí, do toho není třeba razantně sahat. Jasně, vždy je prostor pro dílčí změny a úpravy. Velké úkoly ale přináší každodenní svět IT. Musíme umět reagovat na nová témata, převádět je do konkrétních byznys modelů a využívat je ku prospěchu našich zákazníků i ku prospěchu HPE.
Co jsou z vašeho pohledu tato zásadní témata?
Například jak IT dobře řídit, jak spravovat hybridní IT, jak dosáhnout toho, aby se IT zjednodušilo a nikoliv bylo stále složitější. Potvrzuje se to, co firma dlouhou dobu říká: že svět je a bude hybridní, tedy že něco bude v cloudu a něco bude on-prem v datovém centru nebo v kolokaci a vždy se najde nejvhodnější poměr obojího. Náš úkol je zařídit, aby se tento hybridní IT svět snadno a jednoduše řídil pomyslným jedním volantem. My k tomu máme nástroje, prostřednictvím kterých to dokážeme. V tom se odlišujeme od jiných výrobců. I to je jeden z příkladů nových témat.

Hodně velkých firem staví AI na cloudu. V čem je výhodnější zvolit hybridní IT strategii?
Spíš bych řekl, že hodně firem začalo vyvíjet svá AI řešení v cloudu. A to je v pořádku. Pro provozování firemních AI řešení však mnohé firmy začaly preferovat on-prem. A tento trend se bude dále prohlubovat. Mnoho firem si už v praxi vyzkoušelo překvapení za vysoký účet za využité tokeny AI služeb v cloudu. Znám příklady, kdy roční kredit uživatelé vyplýtvali za tři týdny. Nemůžete uživatelům říct: „Máte tu řešení, ale moc na něj neklikejte, protože by nás to stálo moc peněz.“ A co se s tím dá dělat? Provozovat AI řešení on-prem, kde se nám netočí žádný nákladový ciferník za tokeny. Ale to je jen první aspekt.
Jaký je ten další?
Aby AI řešení mělo pro firmy opravdu smysl, musejí do toho dát svá vlastní data. Ne každý je ochoten dát svá data do prostředí, které nemá pod kontrolou. Také s ohledem na geopolitickou situaci se stává tento postoj ještě běžnější.
Jakou na to máte odpověď?
Naše odpověď se jmenuje Private Cloud AI. Je to ucelené prostředí pro provozování AI, které se nachází on-premise, a přitom nabízí plnohodnotnou cloudovou zkušenost. Představuje kompletní stack hardwaru a softwaru potřebný pro provozování AI. Někdo by to mohl nazvat appliance. Vyrábíme ho v Kutné Hoře. Existuje více konfiguračních možností, takže pro zákazníka volíme vždy tu právě odpovídající. Výhodou je, že po dodávce je za pár dní systém připraven k provozu. Jako ještě důležitější výhoda se ale ukazuje to, že HPE poskytuje na celý systém podporu z jednoho místa. AI řešení jsou postavena na mnoha nástrojích ze světa OpenSource. Kdo si zkusil toto prostředí sám sestavit a udržovat v provozu, nejlépe ví, jaká je to bolest a že významnou hodnotu má podpora celého prostředí z jednoho místa. Takže s Private Cloud AI od HPE je toto neobyčejně snadné.
Vy jste poslední roky na globální úrovni hodně investovali do superpočítačů. Jak se skutečnost, že provozujete ty největší na světě, propisuje do každodenní praxe?
Snad to nebude znít nabubřele, ale v oblasti High Performance Computingu jsme opravdu na špici. Jsme dodavatelem největších zakázek HPC na světě a vyvinuli jsme a osvojili si nejmodernější technologie potřebné pro tyto systémy. A mnohé technologie ze světa HPC zúročujeme i o „pár pater níže“ – u konkrétních systémů pro běžné firmy. Tím, že naši inženýři rozumí výkonu, kapacitě, ale také chlazení, energii a financování, udávají směr i pro běžná datová centra a způsoby ukládání dat.
Máte v letošních novinkách svého favorita? Něco, co je podle vás hitem roku 2025?
Mně se moc líbí naše akvizice, produkt, který se jmenuje Morpheus. Představte si ji jako interaktivní samoobsluhu, která je k dispozici uživatelům a funguje pro svět služeb IT bez ohledu na to, zda je služba poskytována z cloudu nebo on-prem. Vím, co služba stojí, služba odpovídá bezpečnostním standardům a je flexibilní. Pro pochopení bych použil analogii s booking.com, který mnozí používají pro své cestování. Zvolíte si typ a úroveň ubytování, koupíte letenku, půjčíte auto. Když se rozmyslíte jinak, zase všechno odkliknete a zadáte jinak. To mi přijde jako úžasný koncept. Ve světě hybridního IT tento koncept nebyl úplně k dispozici a dneska už je.
Jaká je v celém tomto příběhu role distributora?
V příběhu celého byznysu HPE nezastupitelná. Více než polovinu byznysu děláme skrze nepřímý kanál a do budoucna se tento poměr bude ještě zvětšovat. Náš management po nás bude chtít větší čísla, naše expanze byznysu pomocí distributorů a partnerů je proveditelný model.
Co si přečíst i toto?
„Umělá inteligence navždy změní naše životy. Nyní je pouze na nás, jestli to bude k lepšímu, nebo horšímu,“ je přesvědčený Lukáš Benzl. Muž, který dlouhé roky působil v technologických firmách, startupech a projektovém managementu.
První dny Pavla Jarolímka v nové roli v rámci TD SYNNEX jako by byly nejspíš dost přesnou předzvěstí toho, co jej v následujících týdnech a měsících čeká. Byly turbulentní, rychlé a plné seznamování, networkingu a nikdy nekončícího přívalu nových informací.
Na konci února se konal kulatý stůl Channeltrends na téma kybernetická bezpečnost. Za TD SYNNEX se zúčastnil Jan Zdvořáček, Business Unit Manager Security. Účastníci diskutovali o posledních trendech v kybernetické bezpečnosti, specifikách českého a slovenského trhu, regulaci nebo technologických inovacích v cybersec řešeních.

