S Lucií Hlaváčovou by se dalo mluvit dlouhé hodiny. Její život je totiž pozoruhodný hned v několika ohledech. Mnoho let hrála na nejvyšší české úrovni pozemní hokej. Dnes společně s manželem, mimochodem profesionálním Lego modelářem, přemýšlí, jak u tohoto olympijského (ve světě oblíbeného, ale v Česku podceňovaného) sportu udržet generaci dnešních dorostenek. Také se před pár lety s manželem rozhodli, že to bude ona, kdo bude dál chodit do práce a o syna s dcerou se po většinu dne stará muž. Hlavní důvod? Lucie má natolik ráda svoji práci – řízení TD SYNNEX Academy – že si odchod nedokázala představit. A právě o fungování, současnosti i plánech předního českého školicího IT centra bude tento rozhovor především.
Co vás na práci tak baví, že jste byla ochotná domluvit se s manželem na narušení obvyklého rodičovského statu quo?
Rozhodující roli hrály vztahy. Mám opravdu ráda tuto firmu a lidi v ní. Každá káva je pro mě inspirativní, neustále se dozvídám něco nového a posouvám se profesně i lidsky. Zároveň je práce hodně pestrá, často jsem u vendorů, přemýšlím nad novými možnostmi v našich školeních, trávím hodně času na akcích s partnery. Samozřejmě patří velké díky manželovi za to, že k podobnému modelu svolil.
Pojďme se vrátit o pár let zpátky. Jak se stalo, že jste právě vy stanula v čele akademie? A jak se pod vaším vedením začala proměňovat?
Když jsem nastoupila, byla Academy velmi úzkoprofilová a zaměřená téměř výhradně na spolupráci se značkou IBM a nejrůznější specializovaná školení v oblasti jejich serverů. O ty byl velký zájem a poptávky víceméně chodily samy. Tým vedl můj tehdejší šéf Petr Hodboď, který mi poprvé naznačil, že právě já bych po něm měla převzít štafetu. Paradoxně, dva dny nato jsem zjistila, že jsem podruhé těhotná.
Ale nová výzva vás lákala natolik, že jste zůstala…
Ano. Je to nabídka, která nepřichází každý den. Měla jsem představu, kam by naše akademie měla směřovat. Věděla jsem, že se musíme rozkročit do široka, nebýt svázáni jen s jedním partnerem. Bylo, a stále to je, velké pracovní i životní dobrodružství. Třikrát jsme za tu dobu změnili interní strukturu, museli jsme od základů překopat náš obchodní model z reaktivního na proaktivní, přišel covid. IT je dnes už úplně jiné než před pěti lety.
Co z toho bylo nejtěžší?
Určitě pandemie. Tehdy jsme během pár dnů brzdili ze stovky na nulu. Vůbec jsme nevěděli, zda a v jaké formě přežijeme. Děláme tak složité kurzy, že je nejde jednoduše převést do online prostředí. I dnes, i když umožňujeme částečné streamování, jsou naše workshopy a cykly natolik intenzivní a složité, že je důležité u nich být naživo. Ve chvíli, kdy ztratíte nit, jen těžko probírané téma doženete.
O jaká školení je dnes největší zájem?
O ty z oblasti kyberbezpečnosti. To je téma, které mimořádně rezonuje. Bezpečnostní experti jsou na trhu absolutně nedostatkové zboží. A tím, že naše kurzy obvykle končí nějakou certifikací, je o ně veliký zájem. Hodně oblíbené jsou poslední dobou také kurzy VMware by Broadcom, Palo Alto a v posledních měsících se rychle plní také všechny vypsané kurzy ke Copilotu od Microsoftu. Hodně lidí zajímá, co dokáže umělá inteligence v kancelářských programech a ve firemních sítích a jaké úspory může firmám přinášet.
Je kyberbezpečnost ve firmách a institucích skutečně takový „průser“, jak se občas traduje? Nebo se problém v odborných médiích zveličuje?
Nezveličuje. Útoků je mnoho, jsou mimořádně sofistikované a ve firmách vládne často až neuvěřitelný punk. Existují velké korporáty, které si pořídí firewall a rok trvá, než jej nastaví. Do té doby jsou úplně nechráněné. Přitom firewall není žádná komplexní ochrana, jen jedna malá součást celkové bezpečnostní strategie. Často se také naši lektoři nestačí divit, jak i lidé, kteří mají ve firmách na starost IT strategii nebo zodpovídají za obrovský sektor, v otázkách kyberbezpečnosti tápou.
Vaše oddělení roste v posledních letech o desítky procent. Zbývá vám vůbec čas na strategii rozvoje, nebo jste zatížená operativou?
Jsme za naše výsledky a především zájem ze strany našich klientů a partnerů opravdu rádi. Na druhou stranu není lehké udržet tempo růstu okolo 30 %, primárně musíme řešit jejich „obsluhu“. Naplánovat je, zajistit lektory, naplnit je účastníky. Zároveň máme spoustu nápadů, co dál. Například bychom rádi školili i laičtější věci, třeba nabídli kurz základů IT nejen pro specialisty. Hodně se snažíme pomáhat firmám s dotačními tituly. Chceme se posouvat v oblasti umělé inteligence. Ale musíme vždy zvažovat, co zvládneme v příštích měsících a co je spíš sen s dlouhodobějším výhledem.
Jak se na vaše „soft“ oddělení dívají kolegové, kteří dělají takový ten tvrdý byznys – distribuují velká řešení, posílají produkty ze skladu, navrhují IT infrastrukturu. Nejste mezi nimi jako jednotka tak trochu za popelku?
Je jasné, že jako pětičlenný tým nemáme takovou sílu jako jiné business unity. Ale po různých škatulatech v rámci společnosti, jsme se nově ocitli ve skupině „technical services“, kterou vede Jan Rosenbaum a nemůžeme si to vynachválit. Nemáme možná takové páky na byznys jako takový, ale dokážeme hodně pomáhat s networkingem, se vztahy se zákazníky, s každodenní operativou. A pro mě je opravdu důležité, že cokoli si vymyslím, nikdy nikdo neřekne ne. Ať už jde o Pavla Saláka, Pavla Klimuškina nebo Honzu Rosenbauma, vždycky cítím, že nám chtějí vyjít vstříc. A to je právě ta atmosféra uvnitř firmy, která se strašně těžce opouští a jsem za ní osobně hrozně vděčná.
TD SYNNEX Academy: Hard skills pro ‚ajťáky‘
TD SYNNEX disponuje prostory vybavenými nejmodernější audiovizuální technikou, díky kterým nabízí svým partnerům nejrůznější formy obchodně-technických školení s možností hybridní účasti. Vysoce odborná technická školení pak zajišťuje specializovaný tým v rámci TD SYNNEX Academy.
Školení se uskutečňují podle oficiálních standardů a zájemci si mohou vybrat mezi veřejným školením, live kurzem, odborně vedeným virtuálním kurzem, soukromým kurzem či individuálním virtuálním kurzem.
„Nabízíme pokročilé IT vzdělávání certifikované vendory. Nazvala bych to rozvoj hard skills pro ajťáky, protože obsah školení není koncipovaný pro širokou veřejnost. Je důležité podotknout, že jde skutečně o vendorem autorizovaná školení vedená certifikovanými lektory. Když člověk projde pětidenním kurzem, je to důkaz, že si obsah skutečně osvojil,“ říká Lucie Hlaváčová, vedoucí TD SYNNEX Academy.
Úspěšný absolvent kurzu odejde s certifikátem, který zvyšuje jeho odbornost. Součástí Academy je i testovací středisko Pearson Vue, kde lze získat potvrzení od oficiální testovací autority.
Co si přečíst i toto?
Jedna otřepaná teze ze sociálních sítí říká, že když do názvu konference přimícháte slovo umělá inteligence nebo zkratku AI, automaticky se zdvojnásobí počet lidí, kteří se na akci přihlásí. Česká pobočka Amazon Web Services (AWS) takovou věc dělat nemusela – svoji konferenci nazvala lakonicky AWS Cloud Day 2024. Přesto bylo ve středu 23. října O2 universum našlapané.
PanzerGlass jede bomby. I díky týmu v TD SYNNEX, který si před lety vzal tuto značku pod křídla. Nejen distribučně, ale také marketingově, protože se o rozvoj tohoto dánského brandu stará parta kolem Tomáše Hampla, Tomáše Vaníka nebo Honzy Dvořáka sama.
Ačkoliv se kolem půl šesté začala nad Císařskou loukou honit mračna, tradice dobrého počasí se na TD SYNNEX FEST nakonec udržela. O chvíli později se totiž znovu ukázalo slunce, které podtrhlo mimořádně pohodovou atmosféru tradičního zářijového setkání IT komunity pořádaného distributorem TD SYNNEX. Účast byla opět obrovská – akci navštívilo 767 hostů.