Image
cloudifikace

Aby software přežil, bude do pěti let muset být cloud-ready

Aby software přežil, bude do pěti let muset být cloud-ready

Žijeme v době intenzivní „cloudifikace“. Infrastruktura den za dnem a kousek po kousku opouští své místo v blikajících serverovnách a míří do datových center. Zatímco před deseti lety byl cloud pro většinu lidí především „buzzword“ a ekonomicky dával smysl výhradně velkým enterprise hráčům, dnes je dostupný všem. Bez ohledu na velikost firmy nebo počty serverů, licencí a zařízení. Ekonomicky už nepředstavuje jednorázovou investici v řádech vyšších jednotek milionů, ale provozní nákladovou položku, kterou je možné zapínat a vypínat dle potřeby.

„Připomíná mi to dobu, kdy před patnácti lety přišel na trh VMware a prohlásil – my budeme virtualizovat. A všichni, včetně řady expertů, si klepali na čelo. Co a jak proboha chcete virtualizovat? To budete mít jeden fyzický server a na něm vám poběží pět ‚virtuálů‘. Vždyť to není možné… A vidíte, dnes je to naprostý standard,“ říká Vladimír Krajkář, který je v TD SYNNEX zodpovědný za rozvoj jednoho z největších globálních cloudových hráčů na trhu – Microsoft Azure.

Právě takový je dnešní cloud. Všudypřítomný. Využíváte jej každý den na všech myslitelných úrovních. Typickým příkladem je pracovní e-mail nebo úložiště. Už tady jste na cloudu – a dost pravděpodobně na některém z hlavních tří světových cloudů. Microsoft Azure, Google Workspace nebo Amazon Web Services. Ten hlavní boom ale teprve přijde.

Češi mají pár let zpoždění

Proč očekávat velké věci? Stačí sledovat světový vývoj. Na Západě je už dnes poměrně běžné, že software musí být označen jako „cloud-ready“. Pokud není, je to pro něj do budoucna velké riziko. Taková situace nastane v horizontu pěti let i v České republice. „To je výzva pro lokální softwarové firmy, protože cloudu budou muset přizpůsobit své produkty. Dám pár příkladů ze světa ekonomických systémů – například K2, Pohoda, Money S3 a mnoho dalších, protože vývoj je k tomu stejně dotlačí. Proto je lepší začít raději dříve než později,“ doplňuje Vladimír Krajkář.

Stejně tak zahraniční společnosti uvažují při obnově IT infrastruktury víc strategicky. „U nás je cena stále až na prvním místě. Dokonce jsou mnohé veřejné zakázky vypsány tak, že je cena jediným kritériem – a nejlevnější nabídka vítězí i přesto, že ve výsledku zdaleka nemusí být nejvýhodnější. V zahraničí se mnohem víc snaží osvobodit vlastní týmy, aby získali čas na to podstatné. A to na rozvoj svého vlastního byznysu, na nové aplikace. Tím ve výsledku víc vydělají,“ říká Pavel Jarolímek, který je business developerem značky Google Cloud.

Hlavní trendy? AI, copiloti, Xaas

Flexibilita hraje ve světě digitální transformace stále důležitější roli. „Představte si, že budete mít fyzicky serverovnu. A někdo za vámi přijde s tím, že vyvíjí novou aplikaci a rád by využil umělou inteligenci a strojové učení. Teď vám někdo spočítá, že potřebujete nakoupit nové servery a nové diskové pole – a jdete do vývrtky. Kdežto v cloudu si zdroje takto zapínáte a vypínáte dle požadavků a potřeby aplikací. Tohle ve fyzickém světě nejde. Ve fyzickém světě na všechno musíte čekat. Problém s čipy, dlouhé dodací lhůty. Na servery můžete čekat týdny i měsíce, v cloudu nečekáte,“ říká Vladimír Krajkář.  

Je přitom jen na vás, kolik toho na ostatní naložíte. Když máte IaaS, zbavili jste se jen starostí o hardware. V případě PaaS se nestaráte o aplikace, ale pořád se staráte o svá data. Nebo zvolíte SaaS – software-as-a-service – a můžete se věnovat vývoji, novým věcem, dělat vizionářskou věc. Nemusíte ztrácet čas každodenním řešením provozních problémů vaší IT infrastruktury.

„V minulém světě byly tyto technologie dostupné téměř bez výjimky enterprise společnostem, ale dnes už díky cloudu tuto příležitost mají i mnohem menší společnosti, které mají přístup ke špičkovým technologiím. Díky tomu mohou rychleji šlapat na paty těm zavedeným a rychleji akcelerovat,“ dodává Tereza Krupková, jež pečuje o rozvoj cloudových služby Amazon Web Services na českém trhu.

Terminátor je tady

Á propos, umělá inteligence. Pokud máte pocit, že je to trend letošního roku, pak vězte, že právě Microsoft, Google i Amazon s ní jsou podstatně déle než koncoví uživatelé. „Je to dáno tím, že se o ní začalo hodně mluvit a začala být dostupná komukoli. Umělá inteligence ale není výkřik posledního roku nebo dvou. Je tu desetiletí,“ vysvětluje Pavel Jarolímek.

„Co se Microsoftu týče, každý produkt bude mít brzy svého ‚copilota‘. V Outlooku nebudete muset psát odpovědi, ale AI ji navrhne za vás. Ale zatím ani my nedokážeme dohlédnout na ty důsledky, které z toho mohou vzniknout. Když nedávno dávali v televizi Terminátora z osmdesátých let, úplně jsem vydechl úžasem. Už je to tady,“ uzavírá Vladimír Krajkář.

Co si přečíst i toto?

Třiadvacet let platila v české IT distribuci jednoduchá rovnice. Jan Rosenbaum rovná se stoprocentní péče o značku Hewlett Packard Enterprise. Společná jízda začala v červnu roku 1999 v M.S.D., dalších osm let fungovala pod vlajkou Servodata, sedm let pokračovala v Avnetu a navázalo dalších sedm let v TD SYNNEX. Skončila symbolicky třiadvacítkou.

Společnost HPE uvedla na trh novou řadu bezdrátových přístupových bodů HPE Aruba Networking 730 AP. Jedná se o první vlaštovku v rámci Wi-Fi 7 portfolia. Nejmodernější Wi-Fi přírůstek zapadá do aktuálního trendu poskytování vysokokapacitního bezdrátového připojení.

Schválně: jak dlouho uplynulo od první verze OpenAI a veřejně dostupného jazykového modelu ChatGPT? Je to jen něco málo přes rok a půl. Přesto máme pocit, že všichni „žijeme“ s umělou inteligencí už dlouhé roky. A tak je to dnes v oblasti IT se vším. Vývoj jde dopředu tak rychle, že mnoho inovací se nestihne na trhu ani etablovat, a už je předhání jiná.

blog
Know-how rozhoduje
Technologie. Distribuce. Spolupráce.

Jsme váš TD SYNNEX.