Schválně: jak dlouho uplynulo od první verze OpenAI a veřejně dostupného jazykového modelu ChatGPT? Je to jen něco málo přes rok a půl. Přesto máme pocit, že všichni „žijeme“ s umělou inteligencí už dlouhé roky. A tak je to dnes v oblasti IT se vším. Vývoj jde dopředu tak rychle, že mnoho inovací se nestihne na trhu ani etablovat, a už je předhání jiná. Pokud se mluví o úspěšných start-upech nebo jednorožcích, vězte, že to je úplný zlomek značek a nápadů – ty ostatní mizí bez milosti v zapomnění. A i ti největší hráči na trhu – jako Alphabet (Google), Microsoft nebo Amazon – se musí neustále otáčet, aby neprošvihli žádný rozhodující trend; anebo nevsadili při rozšiřování svých produktů na špatného koně.
„Nejvíce si kontrast mezi IT a lidmi uvědomím, když se podívám na tým, který vedu. Jsme už několik let ve stabilním složení, máme opravdu velmi dobré vztahy, ale produktově řešíme zcela odlišné věci než před třemi nebo sedmi lety. Každý z nás se neustále učí, přizpůsobuje potřebám trhu, ale v samotném byznysu se stále opíráme o letité vztahy a vazby, které jsme si vybudovali. Podobně to vnímám i v případě Microsoftu, jehož na českém trhu zastupujeme. Neustále chrlí nové inovace, ohromně šlape do umělé inteligence; ale zároveň má oproti všem nově vznikajícím společnostem klíčovou výhodu v tom, že jej lidé znají, používají a mají jej pod kůží,“ říká Martin Hála, který v TD SYNNEX vede Business unit pro Software & Cloud.
Mezi nejdůležitější úkoly týmu, o kterém mluví, patří právě to, že musí trendy pochopit jako první, aby je byl následně schopný předávat a představovat partnerům a resellerům. Microsoft to ví, proto dává Martinu Hálovi a jeho kolegům šanci poznávat nové produkty a řešení ještě před tím, než se dostanou na trh.
Kam vlastně kráčí Microsoft?
Á propos, co je vlastně dnes Microsoft? Dříve by na tuto otázku šlo odpovědět daleko snadněji než dnes. Je autorem celosvětově nejpoužívanějšího operačního systému pro osobní počítače. Legendární Windows si i na začátku roku 2024 držely tři čtvrtiny tržního podílu. K tomu samozřejmě notoricky známé kancelářské programy jako Word, Excel, Powerpoint a další – které tvoří součást řady Microsoft 365. Ta už je dnes z velké části cloudová a kupuje se nikoli v rámci jednorázových licencí, ale v rámci pravidelných měsíčních či ročních plateb. Součástí je pak i terrabytové úložiště v cloudu, které každý z uživatelů získává. Pak je tu velký balík cloudových služeb pod názvem Microsoft Azure; ERP systém pro řízení firem Microsoft Dynamics; a samozřejmě obrovský balík novinek v oblasti umělé inteligence; které společnost buď cíleně podporuje (typicky OpenAI, ChatGPT, Dall-E a mnoho dalších), nebo přirozeně implementuje do svých produktů. „Gamechangerem“ v této oblasti má být Copilot – umělá inteligence, jež se stane základní součástí každého z kancelářských programů nebo operačního systému.
„Dnes je to stále tak, že Copilot je vnímán jako nadstavba, která má potenciál výrazně zefektivňovat naši práci. Pokud to firma nebo jednotlivec správně uchopí, dokáže s jeho pomocí řadu činností zjednodušit, automatizovat a díky tomu získávat náskok před ostatními. Právě to se snažíme našim partnerům vysvětlovat a demonstrovat jim, jaké možnosti dnes mají,“ vysvětluje Martin Hála.
Všechno bude jednou cloud. I státní správa
Právě Microsoft 365 nadále zůstává nejčastějším denním chlebem, který tým Martina Hály v práci zakusuje. „Možná se nám to v IT nezdá, ale cloudový princip je pro část zákazníků stále něco nového. Byli po léta zvyklí si všechno ukládat do počítačů, řešit ochranu prostřednictvím vlastních řešení. Ale dnes už chápou, že tudy loď do budoucnosti nepopluje. Cloud už dávno není nebezpečný. Průzkumy ukazují, že drtivá většina ransomwarových útoků cílí na společnosti, které se chrání ‚po vlastní ose‘. Máte-li velkého partnera v zádech, ten musí mít ochranu zvládnutou dokonale; protože by každá chyba znamenala fatální dopad na reputaci. Proto jsou cloudová úložiště bezpečná a několikanásobně chráněná. Stejné je to i s cenotvorbou. Firmy dříve plánovaly v rámci investic do obnov IT. Naspořily si peníze a ty jednou za čas použily na nákup nových technologií. Dnes už si zvykly na to, že je lepší investovat neustále, mít k dispozici aktuální řešení a neřešit nečekané investice. Zvykají si ale už i koncoví zákazníci – je přece skvělé mít jednu verzi, kterou otevřete na různých zařízeních a z různých koutů republiky nebo zeměkoule,“ doplňuje muž, který se o značku Microsoft stará v TD SYNNEX už desátým rokem.
A nejvíce ho naplňuje tým, se kterým spolupracuje – a který se po léta příliš nemění. „Není nás na počet úplně mnoho. Přesto jsme ve dvanácti lidech schopní dát partnerům opravdu mimořádnou expertízu. Známe všechny služby do detailu, máme klíčové certifikace, rozumíme licenční i obchodní stránce. Partnerům nepomůžeme jednotlivá řešení nasadit, ale přesně každému poradíme, jak vše licencovat, optimalizovat, kde ušetřit peníze. Zorganizujeme webináře, vysvětlíme. V tom je naše klíčová hodnota – Microsoft to ví a zákazníci to vědí také. Právě to úzké setkání s nejnovějšími technologiemi v rané fázi jejich vývoje je to, co mě osobně na práci mimořádně baví. Stejně jako to, když dopadne nějaký projekt, který dlouhou dobu řešíme; když vysvětlíme zákazníkovi, jak to celé správně nastavit, aby to fungovalo a ‚vydělávalo‘. Protože dnes více než kdy jindy platí, že vyhraje ten, kdo dokáže věci zautomatizovat a zefektivnit s pomocí technologií,“ uzavírá Martin Hála.
Co si přečíst i toto?
Třiadvacet let platila v české IT distribuci jednoduchá rovnice. Jan Rosenbaum rovná se stoprocentní péče o značku Hewlett Packard Enterprise. Společná jízda začala v červnu roku 1999 v M.S.D., dalších osm let fungovala pod vlajkou Servodata, sedm let pokračovala v Avnetu a navázalo dalších sedm let v TD SYNNEX. Skončila symbolicky třiadvacítkou.
Společnost HPE uvedla na trh novou řadu bezdrátových přístupových bodů HPE Aruba Networking 730 AP. Jedná se o první vlaštovku v rámci Wi-Fi 7 portfolia. Nejmodernější Wi-Fi přírůstek zapadá do aktuálního trendu poskytování vysokokapacitního bezdrátového připojení.
Každou firemní IT infrastrukturu potřebujeme řídit a monitorovat. Jedině s kvalitními management nástroji můžete sledovat výkon celého systému, aktualizovat jej, diagnostikovat a opravovat problémy. Je celkem jedno, zda máte architekturu on-premise, hybridní nebo dokonce celou v cloudu. Management představuje klíč.