Poptávka po náročných aplikacích, streamování ve vysokém rozlišení, službách v reálném čase, jako jsou videohovory a videokonference, nebo cloudových službách i IoT neustále roste. Wi-Fi a spolehlivé širokopásmové spojení se pro mnoho firem, vzdělávacích institucí, vládních organizací i běžných uživatelů stává jedním z hlavních prostředníků pro komunikaci s okolím. Wi-Fi jako taková se ocitá v roli významného tahouna ekonomického růstu.
Dnešní tradiční bezdrátové sítě mohou být limitovány dostupným pásmem. S přihlédnutím k výše uvedeným faktorům pak uživatelská zkušenost klesá, nebo dokonce trpí. Především v hustě osídlených oblastech je 2,4 GHz pásmo často nepoužitelné. Ani 5 GHz pásmo nemusí kvůli velkému množství rádií operujících na malém prostoru dostačovat. Wi-Fi Alliance ve své studii již v roce 2017 ukázala, že pro zachování potřebné úrovně kapacity bude do roku 2025 třeba dalšího až 1,5 GHz širokého pásma. Odpovědí je v současnosti již nastupující standard Wi-Fi 6E a jeho uvedení do praxe v aktuálním Aruba portfoliu přístupových bodů.
Co je Wi-Fi 6E?
Jednoduše řečeno, Wi-Fi 6E je dnes již známá Wi-Fi 6 založená na 802.11ax standardu se všemi jejími vymoženostmi (OFDMA, 1024 QAM, uplink MU-MIMO, TWT, WPA3). Přidané písmenko E v názvu znamená Extended a vyjadřuje rozšíření původních 2,4 a 5 GHz pásem o nové 6 GHz pásmo. To je definované v rozsahu 5,925 až 7,125 GHz, přidává tedy celkem 1 200 MHz nového prostoru. Pro srovnání, pásmo 2,4 GHz má k dispozici jen 100 MHz a pásmo 5 GHz pak 665 MHz. Přínos nového pásma je lépe představitelný z následujícího obrázku, kde jsou znázorněny i počty použitelných kanálů v závislosti na jejich šířce.
Pozor, rozšíření v plném rozsahu je ale zatím kvůli regulaci dostupné jen v některých státech světa (např. USA, Kanada, Brazílie). Evropská unie zvolila střídmější postup a nové pásmo prozatím rozšířila jen v rozsahu 5,945 GHz až 6,425 GHz, tedy o 480 MHz. I když se jedná jen o zhruba polovinu z celkového možného pásma, jde o zásadní přínos. Zjednodušeně můžeme říci, že jsme, co se kapacity týče, přidali další 5 GHz pásmo. Navíc do budoucna jsou dveře otevřené a je více než možné, že se v rámci EU bude časem používat i zbylá horní část 6 GHz spektra.
Proč zvolit Arubu?
Jednou z technických výzev Wi-Fi 6E je koexistence 5 GHz a 6 GHz pásma současně na jednom přístupovém bodě. Důvodem je fakt, že obě pásma na sebe prakticky navazují a k jejich fyzickému oddělení slouží pouze malý přechodový prostor o velikosti 50 MHz. S takto malou mezerou nedokáží tradiční technologie efektivně filtrovat energii z krajních kanálů obou pásem a umožnit tak jejich bezproblémové používání bez vzájemného rušení. Jen pro představu, tradiční filtr by potřeboval oddělení alespoň 200 MHz. Jedním z typických řešení, které implementuje spousta výrobců, je obětování několika prvních kanálů na spodním kraji 6 GHz spektra. Ztráta řekněme prvních osmi 20 MHz kanálů se z pohledu jejich celkového počtu nezdá jako velká oběť. Kromě těchto kanálů ale přijdeme o jeden 160 MHz kanál. A s ohledem na fakt, že v rámci EU je zatím k dispozici pouze 480 MHz nového spektra, jedná se téměř o 1/3 dostupného pásma. To už nezní ideálně.
Aruba přichází s novým inovativním přístupem a vlastní patentovanou technologií Ultra Tri-band filtering (UTB). Kombinace HW a SW dynamicky aplikuje pásmový filtr v závislosti na aktuálně používaných kanálech. To umožňuje volit všechny dostupné kanály z obou pásem na jednom přístupovém bodě bez trvalého omezení. Aruba byla první, kdo již v dubnu minulého roku uvedl na trh enterprise přístupový bod AP-635 s podporou Wi-Fi 6E. Tento midrange model kromě tri-band Wi-Fi nabízí i platformu pro IoT s Bluetooth a ZigBee připojením, USB port a dva 2,5 Gbs ethernet porty. Letos měl premiéru další přístupový bod AP-655 jako vlajková loď v Aruba Wi-Fi 6E portfoliu. V průběhu roku lze očekávat další, řekněme ekonomičtější, variantu Wi-Fi 6E přístupového bodu. Stejně tak i podpora u klientských zařízení postupně roste.
Jak si tedy vybrat správného a spolehlivého Wi-Fi vendora? Zvolte takového, který je nositelem technologických inovací a zároveň jsou jeho produkty plně certifikované Wi-Fi Alliance. Takového, který nabízí kompletní portfolio včetně vnitřních a venkovních řešení, umožňuje nasazení v nebezpečných prostředích (HazLoc) a v nabídce má i řešení pro vzdálená pracoviště. Aruba všechny tyto podmínky naplňuje.
Co si přečíst i toto?
Třiadvacet let platila v české IT distribuci jednoduchá rovnice. Jan Rosenbaum rovná se stoprocentní péče o značku Hewlett Packard Enterprise. Společná jízda začala v červnu roku 1999 v M.S.D., dalších osm let fungovala pod vlajkou Servodata, sedm let pokračovala v Avnetu a navázalo dalších sedm let v TD SYNNEX. Skončila symbolicky třiadvacítkou.
Společnost HPE uvedla na trh novou řadu bezdrátových přístupových bodů HPE Aruba Networking 730 AP. Jedná se o první vlaštovku v rámci Wi-Fi 7 portfolia. Nejmodernější Wi-Fi přírůstek zapadá do aktuálního trendu poskytování vysokokapacitního bezdrátového připojení.