Image
Copilot
Image
Copilot

Umělá inteligence? Dnes už taky nechodíme do jídelny s rendlíkem

Umělá inteligence? Dnes už taky nechodíme do jídelny s rendlíkem

Když přijde řeč na AI, Martinu Hálovi se rozzáří oči a rozpovídá se. Poznáte, že tohle téma už roky sleduje a často otevírá také na svém osobním profilu na LinkedIn. Jeho práce mu samozřejmě pohled pod pokličku velmi usnadňuje. Už roky se pohybuje v IT distribuci, pracuje pro globálního hráče, ke kterému trendy obvykle míří nejdříve; a tak má jako jeden z prvních Čechů možnost testovat plánované novinky od společnosti Microsoft.

Právě ta dlouhodobě investuje ohromné prostředky do rozvoje OpenAI a zároveň se intenzivně snaží dostat umělou inteligenci do svých oblíbených kancelářských programů ve formě takzvaného Copilota.

Ale nejen o tom jsme si povídali s mužem, který nastoupil do firmy v roce 2015 na pozici sales specialisty pro software Microsoft a dnes řídí business unit Software & Cloud a zodpovídá za rozvoj značek Microsoft nebo Adobe.

Začneme rovnou zostra. Jak to s tou umělou inteligencí bude, skutečně nás připraví už brzy o práci?

Ty, kteří ji ke své práci nebudou vůbec využívat, nahradit může. Je na nás všech, abychom se s ní učili žít, využívat ji ve svůj vlastní prospěch, pomáhat si s ní v situacích, kdy by nám hledání odpovědi zabralo příliš času. Dovolím si jeden příměr – před třiceti lety by nikoho nenapadlo, že jídlo se může rozvážet k nám domů nebo do kanceláře. Všichni jsme chodili s rendlíkem k výdejnímu okénku. Podobné to bude s umělou inteligencí. Bude měnit pravidla hry, ale jídlo zůstane jídlem. Jíst stále musíme, stejně jako musíme stále přemýšlet.

Jak umělou inteligenci využíváte vy osobně? Přece jen, už dlouhou dobu ji máte možnost zkoumat zblízka.

Vnímám ji jako kamaráda, který je neustále na chatu a ve většině témat se orientuje lépe než já. Díky tomu je mi schopná do určité míry poradit ve věcech, na které nemám čas nebo do nichž se nepotřebuji pouštět úplně detailně. Mimochodem, vy tento text píšete?

Pro přepis využívám umělou inteligenci, je to ohromná úspora času.

Vidíte. To je ono. Já třeba poutavé články psát neumím. Proto udělám jen odrážky a s pomocí Copilota si je nechám přeformulovat. A pak mu dál dávám pokyny – úvod je příliš dlouhý, třetí odstavec by zasloužil přeformulovat, tohle téma by chtělo vzít o něco podrobněji. Výsledek není stoprocentní, ale je to kvalitnější, než kdybych se s tím mořil sám. O času nemluvě.

Ale jste to stále ještě vy, koho je výsledný text nebo myšlenka?

Ano. Pořád je to moje myšlenka, můj nápad, moje postřehy a moje požadavky. Jsem to já, kdo dal základní know-how a vstupy, a zároveň ten, kdo si hlídá celkový výsledek.

Image
Martin Hála
Martin Hála je od začátku svého působení v TD SYNNEX spojený se značkou Microsoft.

Leitmotivem letošního roku u Microsoftu je „Copilot“. Trochu laicky si ho představuju jako pana Sponku, který nám svého času otravoval život tím, že nás neustále nabádal, jak ve Wordu, Powerpointu nebo Excelu něco vylepšit. Ale zároveň věřím, že funguje úplně jinak a bude mnohem lepší a užitečnější. V jaké je dnes fázi?

Vývoj umělé inteligence je neskutečně rychlý. Teprve 30. listopadu 2022 vydal OpenAI virtuálního asistenta ChatGPT. To nejsou ani dva celé roky, a přitom už existuje několikátá verze a je stále dokonalejší. Microsoft to samozřejmě celé pozoruje zblízka, proto přemýšlí, jak ho „prodat“ v rámci svých programů. Dnes je Copilot pomocník, který ještě nezpůsobí úplný wow efekt. Ale to se už brzy změní.

Co považujete za největší trumf Copilotu?

Umí se učit z vašich vlastních dokumentů. Zatímco u veřejně dostupné umělé inteligence pracujete s masou anonymních dat a zároveň se můžete částečně obávat o ztrátu vašeho vlastního know-how, Copilot pracuje s vašimi vlastními nebo firemními dokumenty. Směrem ven je zabezpečený, protože z principu musí být chráněný. Směrem dovnitř však umí rychle analyzovat všechny dokumenty a připravovat výsledky rovnou z vašich dat, ve vašem designu, s vaší strukturou a v jazyku, který vychází z vašich dokumentů.

Kam až může dojít?

Lidé mají představu, že Copilot za nás udělá práci, například že sám napíše odpovědi na e-maily.  Časem ano, ale zatím to tak není. I proto, že se Microsoft opravdu snaží vyvarovat chyb. Nechce, aby umělá inteligence „domýšlela“ své odpovědi, ve chvílích, kdy neví – jak se to stávalo některým jazykovým modelům. Microsoft jde cestou integrace Copilota do Windows. Má sloužit jako lišta, kde řeknete kupříkladu „změňte schéma ze světlého na tmavé“, aniž byste sami museli vědět, kde se taková operace v samotném programu děje.

Je tedy šance, že díky Copilotovi postupně budou i začátečníci rozumět také pokročilým funkcím Excelu nebo Wordu? Vždyť většina z nás zná sotva zlomek jeho funkcí…

Takový předpoklad tu je. Dnes si může každý vygenerovat krásný obrázek, aniž by byl kreslíř. Stačí mít fantazii a vědět, co chceme. A takové to je i s kancelářskými programy. Můžeme chtít dělat titulky a podtitulky ve Wordu nebo vyhodnocovat nejrůznější hodnoty napříč buňkami v Excelu. Najednou už nebude důležité pamatovat si správný vzorec nebo název funkce, ale jen se poradit. Na druhou stranu, cíl zůstává stejný, jen cesta k němu je dnes rychlejší.

Co si přečíst i toto?

Ještě docela nedávno hrál tým amerického fotbalu v Ústí nad Labem čtvrtou ligu. Ale poslední roky už válčí v extralize, najímá Kanaďany, Němce či Američany. A dost možná přijde také chvíle, kdy českou nejvyšší soutěž vyhraje. Jedním ze strůjců rozmachu netradičního sportu v severočeské metropoli je také Jan Rosenbaum.

Přichází doba distribuční, vzkázali Pavel Klimuškin s Vítem Vojtěškem v prosincovém vydání časopisu ChannelWorld.

Postavit se na start nejnáročnějšího cyklistického závodu Race Across America chce nejen pořádnou dávku odvahy, perfektní fyzičku, špetku bláznovství, ale i pořádnou motivaci.

blog
Know-how rozhoduje
Technologie. Distribuce. Spolupráce.

Jsme váš TD SYNNEX.